Страници

04 август 2011

Вътрешна проверка ООД


Полицаят от дирекция "Престъпления по пътищата" Константин Иванов, който пръв подаде сигнал, че автомобилите на фирми, които правят дарения на МВР, не се спират, е бил принуден да напусне работата си след натиск.Аз никога не съм се крил, че ще го изкарам този случай наяве. 
Има сериозно засегнати обществени интереси и като служител на МВР основната ми функция е да защитавам тези обществени интереси. Аз не забравям откъде идва моята заплата. Заплатата идва от българските граждани. Това, което съм свършил, смятам, че ми е задължение по служба", категоричен е Иванов.
А обществото, по стар навик, мълчи гузно. Обществото се самозалъгва, че е назначена Вътрешна проверка. Думите "Вътрешна проверка" са повтарят като мантра, като самохипноза.  Обществото чака със затаен дъх резултатите от вътрешната проверка. Може и да докаже нещо, знае ли се?
Щото на обществото така му изнася. Обществото ще се поорганизира в интернет, ще по протестира, ще събере 2-3 групи във фейсбук, които ще протестират, но когато някой каже "Хайде да предприемем нещо конкретно", обществото ще изчезне. Обществото е свикнало с института на вътрешната проверка още от времето на комунизма и не му изнася да я елиминира.
Що за общество е това, което ще търпи 4 години полуобразовани и видно некадърни лидери, ще примлясква и ще мижи на глупостите им? Ще ги преглъща на сухо с мисълта "А бе, лъжете ни, ама нейсе, вярваме ви", след 4 години ще ги изпрати в запас и чак тогава ще се сети, че някой му е отварял, на обществото, на сила очите за тия двамата?
Помните ли Ревизоро? Какво стана с него? Какво стана със сигналите и явните схеми на корупция, които той очерта?
А помните ли Ахмед Доган и неговите обръчи от фирми? Възможно ли е такъв човек все още да е народен представител? Че кое му е народното и кого представя? 
А какъв е въобще смисълът на вътрешната проверка, ако не е да се замажат следите? Че какъв е смисълът от нея, след като самият Константин Иванов казва: "Някой от бТВ се обади за материала и списъците бяха свалени". Това някак си много приятно се връзва с въпроса на Тъпанаря от Банкя преди година към главните редактори на медиите у нас - "Оказва ли се натиск върху медиите?" И медиите, страдайки масово от Алцхаймер, в един глас ревнаха "Нееееееееееееее!" толкова категорично, че дори създадоха впечатление, че те  тормозят премиера с sms-и, а не той тях.
А ако трябва да нарека неща с истинските им имена (всъщност, защо ако трябва?) - тази склонност у бизнесмените към спонсориране на "нашата полиция ни пази" си е чиста проба най-обикновен рекет. Дори корупция не е, щото размерът и е прекалено кокошкарски. И че тези дарения, а и не само те, са всъщност евтин балкански трик за източване на някой и друг лев от бизнеса.
А всъщност май бизнеса няма нищо против. Бизнесът на всичко е готов, стига да не му пречат.
Няма ли обществото най-накрая да каже - "Хайде да направим независима външна проверка!"? На никой ли не му се иска когато бедните и гладни момчета от провинцията облекат сините полицейски униформи, наистина да защитават обществения интерес. На никого ли не му се иска полицаят да е полицай, а не униформен рекетьор. Не е ли време да си кажем, че тия работи с вътрешни проверки няма да се оправят. 
А що самото общество не си направи една вътрешна проверка и да види защо, аджеба, тия всичките бизнесмени се избиват да даряват бензин на МВР. И после да се чудим що е скъпо горивото у нас? Как пък един не се нави да дари примерно, Министерството на земеделието. Или пък на образованието.
Или май са дарени, ама ние не знаем още?

Няма коментари:

Публикуване на коментар

За Бога, братя, коментирайте!