Страници

26 февруари 2025

Синята деветка

 Ако трябва да сравнявам филмите, посветени на Гунди, то „Синята деветка“ заема едно от челните места. Великолепна работа на Олег Ковачев! Без да се хвърля излишно с пресъздаване на мачове и с препускане в дебрите на художествената измислица, Олег Ковачев само с архивни кадри и интервюта успява да покаже реалния образ на Гунди. 

За разлика от творението на Иван и Андрей. Ако парите, вложени в „Гунди - легенда за любовта“ бяха дадени на Олег Ковачев „Синята деветка“ би могла да е много по-вълнуваща! 

Олег Ковачев, без да се впуска в излишни приказки показва един земен, човечен и най-сетне - истински, реален образ на Георги Аспарухов. Такъв, какъвто хората го помнят и какъвто са го обичали. Олег Ковачев успява да каже и покаже най-характерните черти на образа на Гунди - скромност, упоритост, себераздаване. С архивни кадри от „Балада за Гунди“ и „Легендата 7:2“. Без излишни глупости като кичарата на редник Аспарухов в Пловдив или каръка му в първите мачове в Пловдив и холивудското изпълнение с избухването в мача срещу ЦСКА в София, щото иначе бойно поделение на турската граница. Олег Ковачев е направил документален филм и залага на архивните кадри - мачове с головете на Гунди с националната фланелка, с екипа на Левски срещу италианци, англичани, белгийци, ЦСКА, Локомотив Сф, Ботев, Славия ... И спомени - на Сашо Костов, на Вуцов, на Калоянчев, на Мичмана, на Величка Маркова и накрая на Андрей Аспарухов. Защото в крайна сметка докато ги има спомените на хората, го има и Гунди - и затова духът му е тук, около нас. 

Гледаш филма на Олег Ковачев и разбираш защо това наистина е така!

Няма коментари:

Публикуване на коментар

За Бога, братя, коментирайте!