11 декември 2023

Цената на яйцетата

Яйцата в Билла, 4 лв редовна цена

 В момента в Билла (примерно) кутия от 6 яйца размер L струва 2,99, намалена от 3,99 лв. Същата кутия яйцета, 6 бр, размер L в британския Теско струва 1,85 паунда. Към днешния ден тези 1,85 британски лири са 4,20 лв. За 20 стотинки проблем няма да правя и мога обобщя, че цената на яйцетата в България и Великобритания е приблизително равна. В Литва, която пък прие еврото преди няколко години, кутия яйцета размер L струва 1,99 евра, абе пиши ги 2 евра или 4 лева, да не навлизам чак в такива детайли. За 10 бр обаче, тоест, в Литва цената на яйцетата идва почти наполовина на българските и британските.

Литовските яйца, 2 евра за десятката

В Русия обаче, в Съветска Русия от една седмица с яйцетата има напреженка. В някои региони цената на 10 яйца стига до 300 рубли (3 евра), което е горе-долу колкото у нас. Вият се опашки, хората за една кора от 30 или 40 бр висят по няколко часа. Е, вярно, на опашките 10 яйцета вървят по 80 рубли за десятка, къде са 80 руски рубли, къде са 2 литовски евра? По официалния курс 80 рубли са 80 евроцента, лев и петдесет. Сега, в Русия ги няма нашите разфасовки, там работят или на десятка, или на кора. Размерите им също са различни от нашите, но може да се ориентира човек, не е като да не може. 

Руските 10 яйца вървят за 136, пиши ги 140 рубли - около 1,4 €

Но! 

10 яйца в Кауфланд, 5 лв редовна цена

Тук идва момента да се замисли човек за цената на яйцетата. Една и съща стока в идеалните пазарни условия би трябвало да струва еднакво навсякъде. Плюс-минус. Има си пазарни закони и те важат навсякъде - цената на един телевизор Филипс примерно, ще се различава в зависимост транспортните разходи, заплатите на продавачите, местните данъци, но генерално е приблизително една и съща. Телефоните и компютрите също. Храните ... е, както и други стоки, зависи една страна дали е производител или нетен вносител. Литва е до Полша, която е един от най-големите производители на яйцета в ЕС, вероятно това обяснява защо за едни и същи пари в България и Великобритания получавате 6 яйца, а в Литва 10. В Русия според експертите и производителите поскъпването на яйцата се дължи на поскъпването на храната за птиците, съкращаването на броя им заради птичия грип, поскъпването на ветеринарните препарати и повишеното търсене.  Само че може да приемем яйцето за универсален обменен курс. Колко струват 6 или 10 яйцета в различните страни, тогава ето ви реалния обменен курс на валутите. 

Размерите на руските яйцета

Е, ако официалният курс на рублата спрямо еврото (оттам и към лева) е 100 рубли за 1 евро, тогава не е ли логично (при приблизително еднакви заплати и еднакъв стандарт в пост-съветското пространство) и цените на яйцата да са еднакви и, съответно, нашите 10 кауфландски яйца за 5 лв да са равни на 10-те яйца в Ашан за 140 рубли. Т.е. или десятката яйца в Ошан трябва да струва 250 рубли, колкото е еквивалентът на 5 лв по официалния курс, или официалният курс е леко позанижен. 

Та така, колко всъщност струват яйцетата в Русия?

Няма коментари:

Публикуване на коментар

За Бога, братя, коментирайте!