Ден след основната новина, че България е вече в Шенген от Русе дойде успокояващата новина, че българския бизнес (по-точно сенчесто-охранителната му част) му е намерил цаката на Шенгена и си продължава по старому. Дет се вика, Шенген-Менген, ще си плащаш. Подобна схема изплува преди време и на Дунав мост 2 при Видин, но за нея засега няма данни да продължава да работи и съответно, да се налага да се вземат мерки.
Премиерът Главчев обаче не спи. Той демонстрира, че държавата бди и пази интересите както на българските граждани, така и на европейските им събратя, зер, у Шенген сме вече и к'вото за нас, такова и за тях, пък те европейците, особено онези от по-назападната част на ЕС нещо не се кефят на такова положение. Демонстрацията на господин премиера се състои в серия от проведени срещи с министъра на вътрешните работи Атанас Илков, регионалния министър Виолета Коритарова, транспортния министър Красимира Стоянова и директора на митниците Георги Димов. Какво са си говорили не е ясно от съобщението, може и да са си честитили Новата година и приемането в Шенген, ако не са се виждали от 31-ви насам. Но си личи, че се е взел сериозно за проблема и вероятно много скоро, къде към Димитровден може и да го реши, евентуално. Ако не успее за Димитровден, то за следващия Великден със сигурност. Все пак зает човек е премиерът Главчев, има и други неща да решава, то не са едно и две, не може за всяка глупост и дреболия да търчи като държавна линейка, ама се старае. Но тук идват едни други въпроси: защо г-н премиерът не се срещнал с вр.и.д. главен прокурор на републиката да попита няма ли престъпление в случая от страна на охранителната фирма? И всеки ли запасал пищов в страната може да събира пари принудително и нерегламентирано от когото му скимне, в случая шофьори на ТИР-ове, но утре ще са преминаващите през тунела на „Тракия“ примерно? Действията на охранителите не са ли лекинко незаконни, няма ли състав на престъпление в случая и защо регионалната ОДВР не се е задействала, къде са арестите, къде са прокурорските проверки и обвиненията?
Все въпроси, които си струва да се обсъждат с министрите на транспорта и регионалното развитие благоустройството.
Ако не сте разбрал, г-н Главчев, Хърватия се присъедини към ЕС през 2013 г, дори тогавашният ви (и сегашен) шеф Тъпанарят от Банкя ходи до там да им дава акъл преди присъединяването какъв рахат е в ЕС и да се не бавят, ми да идват веднага (все едно неговите заръки са чакали и от тях само зависи). Същата тая Хърватия, която влезе в ЕС 6 години след нас прие еврото и я приеха в Шенген преди 2 години. Вероятно защото при тях имат осъден за корупция премиер и вероятно по техните граници няма буферни паркинги на наши хора, а ако се появят не премиерът е човекът, който се занимава с тях.