16 февруари 2025

Великият бойкот на хранителните вериги

Дами и господа бойкотиращи и проверяващи!

Цената на една стока в условията на пазарната икономика се определя от две основни неща: търсене и предлагане. Точка. Харесва ви, не ви харесва, това е положението. В ценообразуването на една стока влизат различни компоненти, като цена на суровините, цена на енергията, цена на труда на този, който я изработва, разни непреки данъци като акцизите, транспортните разходи - веднъж да се доставят суровините и втори път, да се транспортира стоката. Може и да пропускам нещо, инженер съм все пак, не съм икономист, но в основни линии мисля че е това. 

Ако една стока ви е скъпа, не я купувате. И чакате, ако има още такива като вас, на които им е скъпа и те не я купуват, да и падне цената. Или си намирате нещо по джоба, което не ви е скъпо. Е, вероятно няма да е със същото качество, но ... пазарна икономика! Не е като при бай Тошо - сиренето струваше 2,60 лв в цялата страна и ни стотинка повече. 

Работата на държавата е да следи за няколко неща: първо, да не се образуват картели и монополи, които да определят цените помежду си (това второто понякога не може да се избегне). Второ - да си прибира всичките дължими данъци от търговците. Трето - да създаде органи и механизми за контрол върху дейността на търговците без да се намесва и без да влияе. Органите за контрол всъщност са тези, които (би трябвало да) не позволяват произволното формиране на цените на стоките по простата причина, че в един момент ще трябва данъци да се плащат, а за целта трябва да имате данъчни на място и читави закони.

Не е работа на министър-председателя да ходи да по пазарите и да проверява колко струват чушките и доматите. Нито на вицепрезидента на страната да рови колко пари чини киселото мляко в Билла и в Кауфланд и що е толко скъпо? А, честно да ви кажа, мен повече ме интересуват цените на колите например, на битовата техника, на жилищата - там всичко наред ли е? Нормално ли е цената на кв.м. жилищна площ в Младост да гони вече 2 500 €? Да не мислите, че ми е приятно да плащам една торба пари за частното образование на сина ми? 

Министър-председателят вместо да се занимава с глупости по-добре да се притеснява от тези протести. Не за друго, а защото ако е вярно, че магазините са с 8 млн назад, това са 1,6 млн лв изгубено ДДС. И в такъв случай бих започнал доста сериозно да се замислям за последствията от подобни глупости, още повече че бюджета едва го връзваме и всяко левче е важно. Да не говоря, че хора като Мая Манолова и Велизар Енчев много трудно биха могли да ми дават наклон на оная работа и да ми казват кога да пазарувам и кога не и откъде да си купувам сиренето. Още повече с такъв дебилен призив да се пазарува от кварталното магазинче - само за сведение, кварталното магазинче ще купи една каса кисело мляко, докато големият магазин ще вземе 50. Кварталното магазинче ще зареди 10 кг домати, големият магазин ще поръча един бус. Вафлата в кварталното магазинче винаги ми е била с 5 или 10 стотинки отгоре; киселото мляко винаги ми е било по-скъпо в малкото квартално магазинче, отколкото в големия магазин. Извинете, но какво целите в такъв случай с този призив да пазарувам от там?

 А ако съм на мястото пък на големите вериги, примерно - управител съм на Кауфланд, Билла, Лидъл и Фонтастико - в деня на бойкота обявавам едни яки промоции, само в този ден. 20% примерно! Това задължително. После в дните след бойкота затварям и казвам „Сега аз ви бойкотирам, аре довиждане, пазарувайте си в кварталното магазинче като толко ви е скъпо тука при мен!". И трето - разлепвам снимките на Майя Манолова, Велизар Енчев, разните други бойкотопризоваващи на входа на магазините с любезния надпис „Запазваме си правото да ви откажем обслужване“. И без това са хора без работа, които драпат ли драпат да влязат в НС, таман ще се поразтъпчат малко повече по пазарите да ги видят хората.

А всъщност защо се ограничаваме само до хранителните стоки? Цените на дрехите не са ли високи? 100 лв за риза нормално ли е? Или 80 лв за дънки? 3,00 лв/л за бензин нормално ли е? Защо не бойкотираме моловете, търговците на маркови дрехи, бензиностанциите? Защо Ганю не смята, че там му е скъпо, защото в Гърция или Сърбия не бойкотират, затова ли? Ми хайде вместо да вървим все отзад този път да ги изпреварим! Те бойкотират храните, ние ще бойкотираме и храните, и бензиностанциите; те се оплакват от цените на бензина, ние ще бойкотираме и храните, и бензина, и самолетните билети! 

А защо нито вицепрезидентката, нито новоизлюпения премиер, нито Маяма не си направиха труда да отидат до един производител на храни - на сирене, на кисело мляко, на брашно и хляб и не го попитаха „А защо не си продавате стоката по-евтино?" като толкова са се загрижили за цените в магазините? Защо не отидохте на пазарите, да видите как се продават турски домати, египетски картофи, македонски краставици и всякакъв чуждоземен зарзават защото отдавна нямаме достатъчно български производители, това едно, и второ - цените на пазара зависят от цената на борсата, а цената на борсата е зависи от цената на производителя и транспортните му разходи?

И друго, което забелязвам - призоваващите за бойкот в социалните мрежи масово са некви маргинали - фенове на Възраждане, Атака или някой друг национален спасител; обикновено с лъв и мечка (плюс комбинация от българското и руското или само руското знаме), паметника на Съветската армия или някоя патриотарска татуировка в профилите; бокотът основно е минал в провинцията, където доходите са по-ниски; принципът „Другари, дайте да дадем!“ е по-жив отвсякога и мечтата на Ганьо някой да му поднесе някакъв келепирец на тепсия без той да става от дивана е по-жива отвсякога. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар

За Бога, братя, коментирайте!