31 октомври 2014
Петък следобед
27 октомври 2014
Патриотично, родолюбиво и физическо
Господинът на снимката, преди години, по повод на убийството на проф. Станимир Калоянов от цигани в кв. "Захарна фабрика" спомена с дебелашка усмивка, че ВМРО е известна с "гимнастическите си отряди" и ако държавата не вземе мерки, ВМРО ще ги вземе. Държавата не взе мерки, но и "гимнастическите" отряди на ВМРО никакви ги няма ... А този, така като го гледам, отдавна не е правил гимнастика. |
26 октомври 2014
Денят на строителя
... а гърлото желае само стар Джак без лед! |
Димитровден е известен и като Ден на строителя и се оказа, че имаме повод за празник в офиса. Шефовете се отпуснаха, зер в строителна фирма работим, значи ще го отбележим! Не само ние, още две партньорски фирми бяха - йеденье нямаше (криза е!), но за сметка на това имаше пиенье в изобилие.
И за разлика от предишното сплотяване на колектива, тоя път нямаше чака-рака и чалга, ами направо си бяхме резервирали пиано-бар "Камино" - мно`о добре си изкарахме.
Тук е моментът да споделя, че си купувам телефон, чиято основна функция е да звъни, а снимките, клипчетата и останалите екстри са на заден план. Така че следващия път, обещавам, като съм на някое джамбуре, ще си взема фотоапарата, той е много по-добър от камерата на телефона ми.
Е това не е Ясен, не ги разбрах кои са, но и те добре се представиха. |
Та така - танци, манци, уиски, колежки, яко се омешахме, накрая колежките от съседната маса дадоха идеята да идем до "Брилянтин" (друго да не е, поне колежките са готини) и аре натам, ама там малко седях, че беше фул и единственото свободно място беше до една тон-колона.
Ясен Зердев, дами и господа, страхотно шоу направи! |
Е в 4 сутринта бушоните ми бяха аха-аха да гръмнат и затова реших да не се правя повече на тийнейджър, взех си такси и се прибрах да спя.
... и да отдадем заслуженото на колежките, все пак! |
П.С. Единственият минус беше чашката с моркови и краставици, която се моташе на масата - абе откъде дойде тая мода да ти сервират моркови за мезе?
25 октомври 2014
Контактна и общителна
- Не съм к*рва, а съм общителна!
Чак сега видях какво точно значи това.
24 октомври 2014
Петък следобед
21 октомври 2014
Много умна и много красива
млада и амбициозна жена, която се бори за признаниеспоред думите на ухиления господин вдясно.
Вярвам ви, г-н професоре!
Щом вие го казвате, сигурно е така. Сигурно всяка кифла, която се пише завършила Бъркли или друго учебно заведение в Щатите и на която са и били дузпата е достатъчно кадърна да я вземат одмах в държавната администрация, и то като зам.- министър. Сигурно и в класацията на умните и красивите е нормално ако не се класираш за работа в ООН (да храниш гладни сомалийчета примерно) да се пробваш във второразредно риалити-шоу.
Сигурно е така, щом вие го казвате - трябва да е така.
Въпросната Ива Йорданова обаче не лежи само тая, че е умна и красива, ами се е ориентирала овреме - той Лукарски може и да е куц кон, но май му замириса на власт.
Умна ще се окаже Ивчето!
Ама вие ... млада била, амбициозна ... то ако на всяка амбициозна ку*ветина по София тръгнете да и търсите работа, къде ще му излезе краят?
20 октомври 2014
Случайно откритие
19 октомври 2014
Alanis Morissette - You Oughta Know
18 октомври 2014
Вдясно по ескалатора
Така че, айде вървете на майната си и не се халосвайте толкова много!
17 октомври 2014
Петък следобед
13 октомври 2014
Мажоритарната дъвка
Да видим какви са недостатъците на мажоритарните избори:
- Представете си един избирателен район, мажоритарен, в който първият кандидат получава 35% от гласовете, вторият - 25, оставащите 40% се разпределят между останалите играчи. Важно е да уточня, че мажоритарните избори не означават автоматично 100%-ова или поне по-висока избирателна активност. Ако изборите са в един тур, както беше на изборите през 2009 (и тогава имаше 31 мажоритарно избрани народни представители, да припомня), тогава с народният представител ще бъде избран с гласовете на 35% от онези, които са си направили труда да отидат да гласуват. 65% от гласувалите ще предпочетат друг кандидат, но в Народното събрание ще ги представлява този, за кого не са гласували. Ако пък изборите са два тура, на балотажа отиват първите двама. Картинката няма да е кой знае колко по-различна - ще има гласоподаватели, които няма да припознаят нито един от кандидатите като свой и ще си останат вкъщи; ще има и гласоподаватели, които ще гласуват на принципа "Всички срещу един" срещу кандидата на БСП/ДПС само защото "комунистите само крадат/турците 500 години са ни клали".
- Мажоритарните избори не означават гласуване за личности и не знам що толкова се свири на тая струна. Най-простият пример: и бат` Сали е личност, и Делян Пеевски е личност, но за тях едва ли ще гласува някой здравомислещ. И нещо повече - опита от изборите от 1990 и от 2009 показва, че обикновено резултатите в един мажоритарен район повтарят резултатите от многомандатния. Същата картинка се наблюдава по време на местните избори, когато се гласува за кмет (мажоритарно) и общински съветници (пропорционално) - разликата в подадените гласове за кмет и за съветници обикновено е пренебрежимо малка и от която партия е кмета, от нея е и мнозинството съветници. Пак ще се върна на изборите от 2009 г - 31 от народните представители бяха избрани мажоритарно просто защото мажоритарните райони повториха многомандатните. ГЕРБ спечели в 26 от тях, ДПС в останалите 5. А се съмнявам някой от гласувалите тогава да може да ми каже името на мажоритарния кандидат (личност), за когото е гласувал.
- Мажоритарните избори не означават скъсване на зависимостта на народния представител от партията, която го е издигнала. Точно обратното - партиите в този случай ще бъдат много по-внимателни в подбора на мажоритарните си кандидати, ще се избират на първо място лоялни към партията, а после кадърни и опитни. Народните представители, избрани мажоритарно и имащи някакви претенции или забележки към партийната политика вероятно ще чуят веднъж "Ти май забрави кой те издигна за депутат!" и до там с недоволството им. Ма той бил личност, ма той щял да гласува по съвест, а не партийно. Да бе, ей сега. Аз за 25 години не видях такъв депутат, и няма и да видя. Любопитен съм, защитниците на мажоритарните избори откъде ще си ги внесат тия кандидати?
- Мажоритарните избори не означават прекратяване на практиката с купуваните гласове и контролирания вот. Напротив, улесняват го, защото избирателните райони са много по-малки и съответно, за да бъде избран народен представител са необходими много по-малко купени гласове.
- И не на последно място, представителността. Да вземем например резултатите от последните избори - ГЕРБ, БСП, ДПС и останалите партии представляват над 93% от гласувалите. И това при всички недостатъци, които има пропорционалната система (основно субективни). Ако въведем смесена система (50:50, както предлага проф. Близнашки), ще се получи едно тотално изкривяване на обществените съотношения - към що-годе справедливото разпределение на пропорционалните гласове ще се добавят изкривените резултати от мажоритарния вот. В такъв случай масовата част от мажоритарно избраните депутати ще принадлежат към първата политическа сила, значителна част ще са от ДПС (тяхното не се губи) и тук-таме ще има някой пробив от страна на останалите партии - къде от БСП, къде от бившето СДС, а може и някоя екзотика да се появи. А за това каква част от гласувалите ще представя един мажоритарен депутат виж т. 1.
- Като казах "екзотика" - на местните избори през 2003 г. на много места се появиха разни локални формирования, които издигнаха собствени кандидати, финансирани от определени местни бизнесмени и които кандидати спечелиха в някои населени места. При едни мажоритарно избрани 50% от депутатите един Господ знае кой ще влезе в Народното събрание. Вие си гласувайте за личности, а циганската махала пак ще гласува за този, който плаща.
12 октомври 2014
10 октомври 2014
Петък следобед
Той: Звучи добре, но ... ще имам проблеми с мама.
Тя: Каква "мама", ти на колко си, че се притесняваш от "мама"?
Той (въздъхвайки): На моят син, неговата "мама".
********************************
Нищо не ободрява и разсънва по-добре от жените, които се въртят около мъжа ти.
********************************
В ресторанта.
- Скъпа, искаш ли да идем у нас?
- Разбира се, но след десерта.
- Прекрасно! А ти какво си поръча за десерт?
- Кожено палто.
09 октомври 2014
И пак за комунизма
Едни си спомнят за комунизма така ... |
Нищо не пречи и на Росен Плевнелиев да го направи сега.
От Европа ни питат: "А бе, вие докъде стигнахте с реформата в съдебната система?"
"Ами ние се занимаваме с наследството на комунизма!"
"А докога ще сте най-корумпираните и най-бедните?"
"Ами ние още не сме си прочели домашното по история на комунизма!"
"А кога ще си оправите държавата?"
"Ама знаете ли колко тежко ни беше при комунизма, чакайте да си го припомним!"
... а други - така. |
06 октомври 2014
Участник в боя над френските командоси
05 октомври 2014
Още от Гришам
Първата книга беше "Обжалването". Хубавото на книгата е, че избягва от сладникавия сюжет "Давид срещу Голиат" с гарантирана победа на "малкия човек" накрая. Напротив - Голиат си печели така, както е в реалния живот; Давид ... е, Давид определено не печели, въпреки че новелата започва с победа в съдебната зала.
Голиат е собственикът на химически концерн (Крейн кемикълс), който с години е тровил водата и почвата в малък град, а Давид са адвокатите на една жена, която е изгубила мъжа си и детето си от рак. Съдът присъжда в нейна полза огромно обезщетение, което собственикът на Крейн кемикълс Карл Трюдо няма намерение да плати. Окончателното решение трябва да го вземе Върховният съд на щата Мисисипи, и всъщност около него се върти цялата история.
От едната страна са малките хора от малкия град, които трябва да работят нещо, за да преживяват. От другата страна лъскавият свят на парите, на борбата за надмощие и на властта. И (много подходящо за България) Гришам описва как г-н Трюдо слага ръка върху Върховният съд на щата Мисисипи - с намирането на подходящите хора, подходящите машинации и подходящия човек, когото да спуснат там и да гласува "правилно". На практика изборът на съдия във Върховния съд на щата Мисисипи се оказва една огромна машинация, в която се наливат няколко милиона долара, за да не стигнат едни други милиони до хората от Баумор.
В историята има и губещ - и това именно е новоизбраният съдия във Върховния съд на Мисисипи. Хубавото е, че го разбира, но за съжаление - късно и по неприятен повод.
Другата новела e "Да играеш за пица" - кратка история на куотърбек от НФЛ, който се дъни свирепо на финален мач в Америка и неговият агент му намира отбор в Италия. Да, оказва се, че в Европа също се играе американски футбол (то и в Америка се играе сокър, така че нещата са фифти-фифти). Джон Гришам не е само адвокатски истории и съдебни зали, но въпросната новела е леко и приятно четиво, което не те кара да се замислиш толкова сериозно, колкото предното произведение. Тук вече е има happy end, и той е достатъчно предсказуем - американският неудачник си сяда на задника и играе основната роля в спечелването на Суперкупата в Италия. Не е нещо особено като сюжет или като герои, но е доста приятна и неангажираща за четене.
Интересни истории пише Гришам, дори да не отнасят за съдебни зали, казуси и милиони долари обезщетение.
03 октомври 2014
Петък следобед
***************************
Скъпа, толкова често посещавате страницата ми, че не мога да разбера: вие сте любовницата на мъжа ми или съпругата на любовника ми?
**************************
Веднага ми стана ясно, че няма да излезе нищо - аз си поръчах коняк, а той - сладоледче ...