13 февруари 2012

Барабар Йорданка с инспекторите

В един от любимите ви български филми, "Щурец в ухото" Стефан Мавродиев (Пешето) казва на приятеля си Павел Попандов (Тимето) приблизително следното:
- Аз съм на мнение да се търси на работата човек, а не на човека - работа!
За съжаление, това е само на филм. А във филмите, както добре знаем, накрая доброто побеждава злото - добрия герой се жени за красивата героиня, печели битката на живота си или пък спасява света от злото.
В живота никога не е така.
А един от законите на Мърфи за йерархията казва следното - "Във всяка йерархия всеки служител се стреми да се издигне до нивото на собствената си некомпетентност". 
За съжаление законите на Мърфи важат с пълна сила в живота. И за още по-голямо съжаление, животът ни поднася ежедневно доказателства и за двете.
Не вярвате ли?

Фандъкова ще провери състоянието на реките, преминаващи през София
Кметът на Столичната община ще провери утре състоянието на критични участъци на реки, преминаващи през територията на града, съобщиха от пресцентъра на СО.
В 12.00 ч. Фъндъкова ще посети пункта за раздаване на чували в район Сердика. Общината е осигурила 15 000 чувала за пясък, които се раздават по заявки от районните кметове. Чувалите ще се използват при необходимост за укрепване на диги на реки при възникване на критични ситуации. Столична община приема заявки от районните администрации и за осигуряване на пясък.
Утре по обяд кметът Фандъкова /12.30 ч / ще посети участъци от река Какач при ул. "Ломско шосе". През миналата пролет реката създаде проблеми при снеготопенето. Госпожа Фандъкова ще посети и язовир Мрамор, чиято стена бе изцяло ремонтирана през миналото лято.
Във връзка с очакваното затопляне на времето Столична община има създаден оперативен щаб за ограничаване на последиците от обилното снеготопене. По нареждане на кметът Фандъкова се осъществява ежедневно наблюдение на нивата и състоянието на водните обекти, намиращи се на територията на София. Общината разполага с 5 язовира, от които 2 са без вода.
Достъпът до стената на язовир Мрамор е много труден - по черен, заледен път. /БГНЕС/
До колкото може да се информира  на прима виста човек, госпожа Фандъкова е учителка по руски език. В случая става въпрос за реки и язовири - все неща, за които би трябвало да има отговорни служители и в Столична община, и по разните министерства и агенции, и в ДНСК. Или след като Доган разбира, значи всички разбираме от хидростроителство?
Няма лошо в загрижеността на госпожа Фандъкова за нейните избиратели, живеещи близо до реки и язовири - особено след като преди няколко години северните села около София бяха наводнени и на фона на трагедията в с. Бисер. Лошото е зададем въпроса какво точно прави Фандъкова по време на тези инспекции - какво точно проверява и очакваме да чуем отговор!
Че какво разбира от язовирни стени една учителка по руски език? Ама била кмет - тя и министър беше, но на образованието.
Какво ще им инспектира на реките госпожа Фандъкова - дигите, насипите и чувалите с пясък ли, системите за ранно оповестяване ли? Това точно ли е работата на кмета? Защо тогава заместник - кмета по транспорта в Столична община сутрин не регулира трафика на Орлов мост; кмета по чистотата не събира лично хартийки и фасове, а кмета по сигурността не обикаля денем и нощем в търсене на апаши?
Че то след като достъпа до язовир "Мрамор" е толкова труден в момента, на герои ли се правим, или просто ще отбием номера? Фандъкова на проверка ли отива, или на тренировка по многобой? В какво ще се състои тази проверка - кметицата ще сложи каска и жилетка, ще я разходят по диги и язовирни стени и ще и докладват, че ситуацията е под контрол. Което може да се направи и в кабинета и върху карта.
Перловската река в общи линии в пълен вид.
Александър Янчулев
И за да е абсурда пълен, ето ви една усмивка от миналото - бившия кмет на София, проф. Александър Янчулев. Който, по ирония на съдбата, е професор по хидрология и по негово време в София имаше режим на водата (свързан по непотвърдени слухове с източването на яз. "Искър" от Мултигруп). А тогава беше единствения момент, в който видях канала в центъра на града да заприлича на река - спомням си 7 Юни 1995 година, точно преди мача България - Германия в София се изля такъв порой, че всичките ми гости ме питаха: "А бе, вие верно ли имате режим на водата в София?" - просто Перловската река изглеждаше още по-пълна от снимката горе, влачеше боклуци и ако дъждът не беше спрял, може би щеше да прелее по бул. "Евлоги Георгиев". Но тогава времената бяха такива, че никой не ти говореше за проверки и превенции - пък и прекалено абсурдно би било наводнение в град с режим на водата.
А на практика няма какво да я разнасям Фандъкова - какво може да направи жената, след като шефът и (не се заблуждавайте, че това са гласоподавателите) лично ръководи операции по спасяване на заложници, лично се изказва неподготвен за военни хеликоптери и винаги е компетентен по всички въпроси и теми. Под него - същата история, къде да се цепи Фандъкова? И тя ще ма`а гащи с инспекторите. Макар че, ако ще се правят проверки, би било добре те да са направени през септември или октомври, примерно.
Тая история с показните проверки започна с глупостта на Емилия Масларова, която лично реши да ходи да инспектира някаква фирма след инцидента в "Euroshoes" - все едно си няма Инспекция по труда. После продължи при Борисовото кметуване и проверките на ремонтите по софийските улици (вълничките по Цариградско още ги оправят) за да завърши при Борисовото премиерстване, когато всеки ден нещо се инспектира - вече не се проверява, защото току виж някой му задал на Бойко въпроса "Добре де, аз ще ти кажа какво правя и докъде съм стигнал, ама ти компетентен ли си да ме разбереш?" ами се инспектира. Така, по-завързано звучи - шефът не яде, той се храни; шефът не спи, той си почива; той ...
А понеже Данчето ще инспектира язовирна стена, а и цялата тая дандания постфактум е заради язовир - имам чувството, че България е някакъв европейски Египет - там си имат пирамиди, тук си имаме язовири; там никой не знае как са построени, и тук май никой не знае как са построени; там всеки може да се снима пред пирамидите, и тук всеки може да се снима пред язовирите; там се грижат за тях независимо от смяната на властта - тук никой не се грижи за язовирите, понеже не е негова работа.
И понеже съм почнал с разни народни мъдрости, сещам се за хубавата поговорка "Царят дава, пъдарят не дава". След описаното горе просто тази поговорка е вече в запас - май последният пъдар у нас беше онзи горски, който глоби Желю Желев за риболов с ръце. Че де да се денат пъдарите, когато царете тръгнаха да трупат точки на техен гръб на принципа "Барабар Петко с мъжете!"?
Само аз ли си мисля, че работата им е малко "След дъжд - качулка"?

Няма коментари:

Публикуване на коментар

За Бога, братя, коментирайте!